Zen Poliklinik

Kılcal Damar Tedavileri

Kılcal damar görünümü, başta cilt rengi açık olan bireyler olmak üzere pek çok kişide rastlanabilen bir cilt problemidir. Genellikle yüz bölgesinde, bacaklarda ve kollarda görülen bu problem, kılcal damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Yüzde kılcal damar görünümünün en çok görüldüğü alanlar burnun üst kısmı ve yanları, çene ve yanaklar olarak sıralanabilir.

Kılcal damar görünümünün artmasının bazı nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Kılcal damarların genişlemesi
 • Ekstra hassas cilt yapısı
 • Gül hastalığı
 • Kuru ve atopik cilde sahip olma
 • Telenjektazi
 • Çok sık alkol tüketimi
 • Uzun bir süre boyunca kortizon ya da östrojen içeren ilaçların kullanımı
 • Spider Anjioma
 • Şarap lekesi hastalığı
 • Güneş ışığı gibi bozucu faktörler (çok sıcak hava, sürekli maruz kalınan güçlü rüzgarlar, güneş yanıkları, travma durumu) dolayısıyla cildin üst kısmının incelmesi

Kılcal Damar Görünümü Tedavisinde Yeni Dönem: Lazer Tedavileri

Kılcal damar görünümü tedavileri geçmişte çok sayıda yan etkisi olan ‘’kılcal damarları yakma’’ yöntemi ile tedavi edilmekteydi. Bu yöntem hem deri üzerinde ısının kontrolsüz sıçramasına sebep olmakta hem de yalnızca en üst katmandaki yeni oluşmuş kılcal damarlarla savaşmayı mümkün kılmaktaydı. Zen Poliklinik, kılcal damar görünümü tedavisinde uluslararası standartlardaki yeni nesil cihazları kullanmakta ve kılcal damarlar için lazer tedavisini önermekte ve uygulamaktadır.

Kılcal damarlar için lazer tedavisinin temel amacı, damarın taşıdığı kanın cilt tarafından emilmesini sağlayarak damarı işlevsiz bırakmaktır. Kan içerisindeki hemoglobin lazer ışınlarının emilimini sağlar ve damar içerisinde ortaya çıkan enerji kılcal damarları tahrip ederek kızarık görünümü ortadan kaldırır. Açıkta kalan kan ise cilt tarafından emilir.

Zen Poliklinik cilt yüzeyinde görülebilen koyu kırmızı, mavi mor ince çaplı kılcal damarlar üzerinde Nd:YAG lazer tedavisi uygulamaktadır. İşlem sonrası ciltte hafif kızarıklık ve nadiren de olsa hafif morluklar görülebilir. Birkaç gün boyunca doktorunuz tarafından önerilecek ilaçlar kullanıldıktan sonra ciltte hızla iyileşme gözlemlenmektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Lazerle kılcal damar tedavisinin en yaygın etkisi cilt kızarıklığıdır. İşlemden hemen sonra oluşan ve bir süre görülmeye devam eden cilt kızarıklığı düzenli buz torbası ve soğuk bandaj uygulaması sayesinde geçmektedir. Ayrıca, uygulama yapılan bölgenin ilk birkaç gün hafifçe şişmesi, uyuşması ya da karıncalanması da son derece doğaldır. Bu tür durumlarda doktorunuzla görüşerek sunacağı alternatif yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz.
 2. Bu süreçte cildiniz ekstra hassas olacağından fırın, fön makinesi, ısıtıcı gibi ısı kaynaklarından uzak durmanız tavsiye edilmektedir.
 3. Kimi durumlarda, eğer cilt yüzeyine çok yakın noktalarda kılcal damar varsa, ufak yaralanmalar ve kabuklanmalar da görülebilir. Bu tür komplikasyonlarla karşılaştığınızda doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Lazerle kılcal damar tedavisi hayati yan etkileri olmayan bir uygulama olduğu için pek çok kişiye uygun bir yöntemdir. Fakat kan damarlarında çeşitli fonksiyon bozuklukları ya da hastalıklar olan kişilerde ve kanama problemine sahip olan kişilerde lazer tedavisi tercih edilmemektedir. En doğru kararı yapacağı tetkikler sonrasında doktorunuz verebilir. Zen Polikliniği arayarak ilgili birimden randevu alabilirsiniz.