Nach Preis Fragen!

Ozon Terapisi

Ozon Terapisi

Ozon Terapisi

Ozon Terapisi, Zen Poliklinik doktorları tarafından büyük bir hassasiyet ve profesyonellik ile uygulanan tedavilerden biridir. Ozon, UVB ışınlarının oksijen moleküllerini ve O3’e çevirmesi ile oluşan oldukça güçlü bir gazdır. Bilinen en güçlü antibakteriyel, antivital ve antifungusit gaz olan ozonun cilt bakım ve tedavi teknolojilerinde kullanımı her geçen gün daha çok artıyor. Gazın saf halde koklanması zehirlidir fakat çeşitli çözeltilerin içerisinde kullanıldığında çeşitli olumlu etkileri olabilen bir terapinin temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden doktorların ozon terapisi uygulaması süresinde dikkatli ve profesyonel olmaları önemlidir.

Oksijen Tıpta Nasıl Kullanılıyor?

Oksijenin tıp dünyasında farklı hastalık tipleri için temel tedavi bileşeni olarak kullanıldığını söylemek mümkün. Bu kullanım alanlarına göz atalım:

 1. Normobarik Oksijen: Hastaların klinik içerisinde çeşitli problemlerden dolayı soluk alma sıkıntısı yaşadığı durumlarda normobarik oksijen kullanılmaktadır. Genellikle Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı dolayısıyla gerçekleşen bu soluk alamama nöbetlerinde oksijenin güçlü bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.

 2. Hiperbarik Oksijen: Gündelik yaşamda soluduğumuz hava yüzde 21 oranında oksijen içerir. Hiperbarik oksijen tedavisinde ise yüzde yüz oksijenden oluşan bir basınca hasta maruz bırakılır. Ozon tedavisi, hiperbarik oksijenin kullanıldığı güçlü yöntemlerden biri olarak hastanın dokusal düzeyde oksijenle temas etmesini sağlar ve özellikle kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde güçlü sonuçlar verir.

Ozon Terapisi, polikliniğimizde kullandığımız güçlü teknolojik özelliklere sahip yeni nesil araçlarla maksimum efektivite sağlanacak şekilde uygulanır. Ozon tedavisi kullanarak iyileşme sürecini başlattığımız hastalık türlerini birlikte inceleyelim.

Zen Poliklinik Hangi Hastalıkların Tedavisinde Ozon Tedavisi Uygular?

Zen Poliklinik, minimum yüzde 95 oranında oksijen ve maksimum yüzde 5 oranında ozondan oluşan medikal ozondan güç alarak çok sayıda hastalığın tedavisi için gelişmiş ozon tedavisi uygular. Polikliniğimiz tarafından uygulanan temel tedavi çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Major Hemoterapi

Bu tip bir tedavide, Zen Poliklinik doktorları, hastadan 200 ml kan alır. Hastanın kendi kanı ozan jeneratöründen elde edilen karışımla (bu karışım oksijen ve ozondan oluşmaktadır) hastadan alınan kana temas ettirilir. Daha sonra kan infüzyon yöntemi ile hastaya yeniden verilir.

Major hemoterapi, yaklaşık olarak 20 dakika ile 30 dakika arasında tamamlanan ve hemen ardından kişinin gündelik hayatına dönmesini mümkün kılan bir prosedürdür.

Major Hemoterapi’nin etkili sonuç verebilmesi için haftada iki kere, 10 – 12 seans arasında uygulanması tavsiye ediliyor. Seans sayısına hastanın terapiye verdiği yanıtın yoğunluğuna bağlı olarak karar verilebiliyor. Doktorun tavsiyeleri çerçevesinde düzenli olarak uygulanan major hemoterapi, ozon tedavisinin tüm faydalarından hastanın yararlanmasına olanak tanır. Bunların başında ise elbette bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kişinin gündelik yaşam enerjisinin artması geliyor.

Dolaşım Bozukluklarında Ozon Terapisi

Zen Poliklinik, dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen pek çok medikal problemin çözümü için ozon tedavisini uygular. Diyabet hastalarının kanlarındaki şeker miktarına bağlı olarak deneyimledikleri karıncalanma, üşüme, belli bölgelerde şişlik ve ağrı, fonksiyon kaybı ve uyuşma gibi problemlerin iyileştirilebilmesi için dokuları oksijene maruz bırakmak güçlü bir yöntemdir. Şeker hastalığı probleminin kendisinin değilse de dolaşımsal etkilerinin minimize edilebilmesi için Ozon Tedavisi sıklıkla uygulanır.

Kanser Tedavilerinde Ozon Terapisi

Kanser tedavilerinde kemoterapinin yanında destekleyici yöntemlerden biri olarak Ozon Terapisi’ni kullanıyoruz. Hücrelerin kanserle savaşma sürecindeki direncinin artmasını sağlayan oksijen, aynı zamanda savaşçı hücrelerin çoğalmasına da olanak sağlayabiliyor. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenerek kanser hücreleri ile daha hızlı rekabet etmesine olanak tanıyor. Ozon terapisinin kanser üzerinde tek başına etkili olması mümkün olmayabilir. Fakat genel olarak pek çok medikal klinik ve doktor, destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi olarak Ozon kullanımını süreç içerisinde tavsiye etmektedir.

Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarında Ozon Terapisi

Ozon’un güçlü oksijen oranı ile su arıtma ve temizleme işlemlerinde en güçlü maddelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Bakteri ve mantarların üremesini engelleyen bu özel tedavi özellikle ayak mantarının oluşması durumunda hastalara uygulanıyor. Bu yüzden güzellik ve bakım merkezlerinde de Ozon tedavisinin bir çeşit medikal-kozmetik yöntem olarak uygulandığını biliyoruz. Elbette kozmetik kelimesi burada sizi yanıltmasın, tamamen bilimsel temellere dayalı olarak geliştirilen yöntemler yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Zen Poliklinik, alanında eğitimli ve deneyimli ekibi ile sağlık problemlerinizin tedavisini ileri düzey teknolojiye sahip dünya standartlarındaki araçların yardımı ile tamamlar.

Göz Hastalıklarında Ozon Terapisi

Damar hastalıklarında oksijen, yani ozon terapisi kullanımı en yüksek verim sağlayan süreçlerden biri olarak kabul ediliyor. Göz hastalıklarında özellikle yaşlılığa bağlı bozulmalar da damar yapısındaki problemlerden kaynaklanabiliyor. Genellikle yaşlanan damarların ve sinir hücrelerinin çeşitli sebeplere bağlı olarak hasar alması ve eskisi kadar efektif çalışamaması görme bozuklukları ile sonuçlanır. Ozon tedavisinin temel amacı, hastalığın gerilemesini sağlamaktan ziyade ilerleyişini durdurarak uzun süre kaliteli bir yaşam deneyimi sunmaktır.

Ozon Tedavisi Zararlı Mı?

Ozon tedavisinin mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizelim. Zen Poliklinik, ekibinde alanında deneyimli çok sayıda profesyonel doktor barındırır. Şikayetiniz doğrultusunda gerçekleşecek ozon terapisi süreci boyunca çeşitli önlemlerin alınması yararlı olabilir.

Hiperventilasyon Nedir?

Genellikle ozon tedavisinin zararlarından biri olarak gösterilen fakat yalnızca gerekli önlemler alınmadığı takdirde söz konusu olabilen hiperventilasyon, plazma karbondioksit miktarının hızlı bir şekilde artması durumudur.

Bu durumun sebebi genellikle akciğerlerin süreçte yeterince hızlı çalışmaması ve temiz hava – kirli hava sirkülasyonunun yeterli düzeyde yapılamamasıdır. Söz konusu problemin gerçekleşmesinin en önemli sebebi deneyim ve teknik bakımından yeterli olmayan sağlık personellerinin süreci gerçekleştirmesidir. Akciğer hastaları için doğru doz ayarlaması ile gerçekleşen ozon tedavilerinde böyle bir durum gerçekleşmez. Bu yüzden seçtiğiniz klinik ve doktorun değeri son derece yüksektir.

Ozon Terapisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Çok sık görülmese de, ozon terapisinin de birtakım yan etkileri olabileceğinin altını çizelim. Süreç hakkında hekiminiz, polikliniğimize geldiğinizde sizi daha detaylı şekilde bilgilendiriyor olacak. Fakat genel olarak orta kulakta travma probleminin basınca dirençli olmayan bünyeler için gerçekleşebildiğini, klostrofobi problemi yaşayan bireylerin ise tedavide zorlandıklarını söyleyebiliriz.

Tedavi kapalı alanda gerçekleştiğinden dolayı en büyük problemi klostrofobik hastalar yaşamaktadır. Endişelerinizi rahatlıkla doktorunuzla paylaşabilir ve tedavi konusundaki karara daha sonra varabilirsiniz.

Ozon Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir teknolojik arka plana sahip olan bu terapi yönteminin en önemli özelliği, uzman doktorun deneyimi çerçevesinde ‘’mükemmel’’ hale gelmesidir. Doğru bir doz ayarlama ve sürecin doğru yönetimi ile aşağıdaki faydaları göreceğiniz bilimsel olarak kanıtlanmıştır:

 1. Hücrelerin ve dokulara giden kan dolaşımı güçlü hale gelir.

 2. Bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde güçlenir.

 3. Cildinizin daha gençleşmiş bir görüntüye sahip olması sağlanır.

 4. Dokusal boyuttaki değişiklik depresyon gibi psikolojik problemlerin üstesinden gelme konusunda etkili olabilir.

 5. Antiviral etkiye sahip olan bir tedavi türüdür.

 6. Kişinin yeterli sayıda seans sonrasında kendini çok daha enerjik, güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

 7. Damarların işlevselliğini arttırır, arter ve venlerin yenilenmesine yardımcı olur. Dolaylı olarak tansiyon hastalığının etkilerini azaltır.

 8. Güçlü bir dolaşım sistemi sağlar, bunu yapabilmek için kan ve lenf sistemlerinin temizlenmesine olanak tanır.

 9. Derinin daha güçlü şekilde bir vücut yaşam döngüsü sağlayabilmesi için adeta bir böbrek ya da akciğer gibi çalışmasını sağlar.

 10. Dokusal düzeyde iyileşme eklem ya da kas ağrılarının, uyuşma, sıkışma ya da sızlama gibi durumların hafiflemesine yardımcı olur.

 11. Hormon üretim ve dolaşımının dengesini düzenler.

 12. Daha sağlıklı bir vücut, daha sağlıklı beyin fonksiyonlarının ortaya çıkmasına destek olur.

Ozon Terapisi Sizin İçin Uygun Mu?

Elbette bu sorunun yanıtını en iyi doktorunuz verebilir. Bu yüzden Zen Poliklinik ile hemen iletişime geçmeyi randevu oluşturmayı unutmayın. Genel olarak, doktorlarımızın deneyim ve bilgilerine dayanarak şunu söyleyebiliriz: Ozon terapisi uygulaması özellikle hamilelik süreçlerinde anjiotesin çevirici enzim inhibitörü tedavisi görenler sakıncalı olabilmektedir. Ayrıca, kontrol dışı gelişim gösteren kardiyovasküler hastalıklar ve kanama bozukluklarında, hipertiroid problemi yaşayan bireylerde ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği yaşayan kişilerde ozon terapisi uygulanmadan önce detaylı bir uzman görüşü almak gerekir. Doktorunuza danışmak ve bu süreci alanında eğitimli bir uzman ile sürdürmek için Zen Polikliniği arayabilirsiniz.

REQUEST A BOOK
Phone Number